Фіатна валюта – нічим не забезпечені гроші, номінальна ціна яких визначається гарантується державою незалежно від вартості матеріалу, що використовується при виготовленні. Тобто їх курс не прив’язаний до золота, срібла чи іншого фізичного активу, і кількість не обґрунтовано запасами такого активу країни. Дана валюта застосовується завдяки законному статусу та вірі людей у те, що за неї можна щось купити.
Слово «fiat» перекладається з латини фразою «нехай буде так», а «fiducia» означає «довіру». Тобто держава вигадує назву валюти, зовнішній вигляд та номінал банкнот, вирішує, коли та в якій кількості друкувати їх. Людям залишається лише вірити у цінність випущених коштів.
Якщо потрібен приклад, то до фіату належать долари, євро, гривні і.т.д. Це гроші, які щодня тримаєте в руках, отримуєте в них зарплату, оплачуєте товари та послуги. Однак ще у XX столітті національні валюти не вважалися фідуціарними. Тому, щоб розібратися, що таке фіатні гроші, варто звернутися до історії.
Як виникла фіатна валюта?
На ранніх етапах розвитку людського суспільства типовими засобами розрахунку виступали худоба, хутра, зерно, сіль, морські раковини та інші предмети. Наприклад, на Русі використовувалися шкірки білок, куниць. Розвиток торгівлі призвело до того, що такі товари не використовувалися за призначенням, їх приймали, щоб обмінювати на потрібні речі. Тому вони поступово втрачали ціну. На зміну речовим грошовим знакам прийшли міцні, довговічні, дорогі та рідкісні металеві гроші. Спочатку вони набували вигляду знарядь праці, прикрас, і потім – злитків, монет.
Паперові гроші вперше з’явилися у Китаї у IX столітті. Коли активізувалась торгівля між окремими регіонами країни, купцям доводилося перевозити сотні кілограмів мідних монет. Тоді було вирішено здавати метал владі. Натомість видавалися паперові розписки (сертифікати), які підтверджували, що торговці мають у своєму розпорядженні монети і дозволяли здійснити зворотний обмін.
У Європі паперові платіжні кошти з’явилися у XVII столітті. Наприклад, англійці у пошуках місць для зберігання монет почали звертатися до ювелірів, які вживали заходів безпеки для захисту майстерень. Вони гарантували безпеку цінностей за певну плату, видаючи квитанції на вкладені суми. Пізніше випуском паперових купюр зайнялися банки, вимоги до яких поступово посилювалися. Зрештою Банк Англії отримав монопольне право емісії. І сьогодні лише влада в особі ЦБ випускає фіатні купюри.
Залежно від забезпечення виділяють три види грошей:
- з повним покриттям (класичні);
- із частковим покриттям;
- без покриття.
Спочатку паперові грошові знаки мали повне покриття у вигляді золота чи інших дорогоцінних металів. Держави побачили шанс отримати додатковий (емісійний) дохід, який утворюється від різниці між номінальною та дійсною ціною банкнот. Тому вони монополізували випуск грошей. Оскільки фізичні резерви було обмежено, а емісія тривала, відсоток покриття поступово скорочувався. Перехід до незабезпечених грошей завершився 1971 р., коли скасували обмін доларів на фізичне золото. Тепер має бути зрозумілим, що означає фіатна валюта.
Порівняння фіату та криптовалют
Нинішня фінансова система далеко не досконала. Це демонструє зростання інфляції, знецінення грошей, регулярні світові кризи, банкрутства кредитних організацій. Через це на початку 2009 року з’явилася альтернатива традиційній системі. Нею став біткоїн – перша у світі криптовалюта.
Далі пропонуємо ознайомитися з відмінностями двох систем:
Принцип управління. Головна цінність біткоіна та інших криптовалют у тому, що вони працюють з урахуванням технології блокчейн. Транзакції тут додаються в ланцюжок блоків, який не можна змінити або підробити. Інформація зберігається на тисячах комп’ютерів, розкиданих світом. Навіть якщо частина обладнання вийде з ладу, відомості не пропадуть. При цьому кожен бажаючий має право підтримувати працездатність мережі за винагороду, займаючись майнінгом. Виходить система, що функціонує в автономному режимі без центру керування. А ось фіатні валюти повністю контролюють держави. Влада має право друкувати нові купюри, встановлювати обмеження щодо переказів між банківськими рахунками, блокувати картки за «підозрілі» операції тощо.
Читайте також: P2P це що простими словами
Емісія активів. Деякі криптовалюти обмежені в кількості коїнів, що випускаються. Наприклад, протоколом біткойна встановлено, що на ринок буде випущено 21 мільйон монет. Через це BTC часто порівнюють із золотом. А ось випуск фіату необмежений. Зростаюча кількість грошей призводить до їхнього знецінення, що проявляється інфляцією.
Доступність. У традиційній системі для переказу доларів чи гривень потрібен банківський рахунок. При його відкритті запитуються документи, особиста контактна інформація, що вже створює незручності. Доводиться платити обслуговування і за операції, підтверджувати походження грошей, дотримуватися встановлені ліміти та інші обмеження. Переведення за кордон викликає ще більше труднощів. Для роботи з криптовалютами потрібний лише спеціальний гаманець. Монети відправляються між адресами користувачів без особистої інформації та обмежень.
Волатильність валют. Фіатні валюти відзначаються стабільним курсом. Цифрові монети здатні різко падати або зростати в ціні через новини в ЗМІ або маніпуляцій на ринку.
Безпека використання. Оскільки банківські системи централізовані, їх спроможні зламати хакери. Також проблеми можуть виникнути через помилку, навмисну дію співробітника кредитної компанії. У криптовалют високий рівень захисту. Зламати мережу чи переписати блок практично неможливо. Але варто подбати про збереження ключів та паролів, оскільки їх втрата рівноцінна втраті крипти.
Криптовалюти не можуть замінити фіатні купюри. Вони лише пропонують альтернативний варіант розрахунків, який не контролюється окремими людьми, компаніями чи державами, не знецінюється через масову емісію, доступний скрізь, де є інтернет. Найближчими роками криптографічні монети та фіатні валюти функціонуватимуть паралельно.
Як обміняти фіат на криптовалюту?
Якщо вирішили продати фіат і купити крипту, зверніть увагу на криптобіржі та онлайн-обмінники. Перші послуги пропонують максимальну кількість торгових пар та вигідні ціни. Однак не всі біржі працюють із фідуціарними доларами, гривнями. Крім того, щоб почати торгувати фіатною валютою, потрібна реєстрація та верифікація.
Наприклад, на біржі Binance для торгівлі є понад 50 фіатних валют. Але спочатку потрібно активувати можливість продавати їх, пройшовши верифікацію.