Що таке альткоїни у криптовалюті простими словами? Коли мова заходить про криптовалюту, більшість думає про біткоїн. Але це не єдина цифрова валюта. Сьогодні на ринку представлено тисячі альткоїнів. Кожен запам’ятати неможливо, важливо навчитися оцінювати їх та обирати перспективний актив.
Альткойни – це все криптовалюти, крім біткоїна. Термін altcoin походить від двох англійських слів alternative (альтернативна) та coin (монета). Вперше його використали на найвідомішому спеціалізованому форумі BitcoinTalk. Далі термін використав The Wall Street Journal, завдяки чому він став загальноприйнятим.
Це не означає, що альткойни гірші. Справа в тому, що до моменту появи першого altcoin пройшло майже 2 роки після запуску біткойна. Йдеться про монету Namecoin, створену в 2011 р. До цього часу біткоїн зміцнився у статусі інноваційного цифрового активу, який працює на технології блокчейн. Більшість альтів почали брати за основу вихідний код першопрохідника, намагалися скопіювати ідею та запропонувати невеликі зміни. Тому їх почали називати альтернативними монетами.
Чим відрізняється альткоїн від біткойна?
Крім численних переваг, у біткойна відзначають і недоліки, через які він не здатний бути універсальним засобом для кожного процесу в цифровому просторі. До мінусів відносять:
Повільні транзакції. У середньому операція відбувається за 20-60 хвилин. Але коли мережа перевантажена, час транзакції збільшується у рази.
Псевдоанонімність. Щоб використати гаманець біткоїн, не доводиться вказувати персональну інформацію як при відкритті банківського рахунку. Але за певних обставин можна обчислити обох учасників операції – відправника та одержувача.
Складність майнінгу. Цей процес постійно ускладнюється, а для створення нових блоків потрібно більше обчислювальних потужностей та витрат електроенергії.
У чому відмінність альткоїнів від Bitcoin? Одні запропонували оперативні транзакції, інші – анонімність з допомогою додаткових механізмів шифрування, треті – легку видобуток чи її відсутність. Також зустрічаються криптовалюти, які спробували вирішити одразу 2–3 проблеми. Окремо варто виділити проекти, які не зациклювалися на різниці, а намагалися створити щось нове. Наприклад, Ethereum став не просто платіжною системою, а платформою для запуску та функціонування децентралізованих програм. Тобто кожен альткоїн здатний відрізнятися чимось своїм. Але трапляються й такі, які практично відразу зникають через відсутність до них інтересу.
Чому альткойни залежать від біткойна?
Трейдери давно помітили тенденцію – альткойни йдуть за Bitcoin. Тобто коли ціна BTC знижується, спостерігається падіння вартості решти криптовалютів, і навпаки. Щоб підтвердити вплив, варто переглянути графіки монет, наприклад, за останні 7 днів.
Залежність очевидна. BTC не впливає лише на стейблкоїни, оскільки їхня вартість прив’язана до фіатних валют.
Чому ростуть і падають альткоїни за BTC? Річ у тому, що слово «крипта» насамперед асоціюється з біткоіном. Наприклад, якщо в якійсь країні забороняють Bitcoin, це автоматично відноситься до інших криптовалют. Новинний фон – серйозний чинник динаміки ринку. Однак, це не єдина причина.
Головна причина полягає в тому, що кожен альткоїн із «відчутною» капіталізацією торгується в парі з BTC. Крім того, більшість монет неможливо придбати безпосередньо за долари, євро чи гривні. Тобто трейдеру доводиться купувати біткоїн, а потім міняти його на необхідний altcoin. Якщо власник альткоїнів захоче вийти з крипти, доведеться спочатку продати активи за BTC, а потім обміняти на фіатну валюту. Через це вартість альтернативних криптовалют міцно пов’язана із курсом Bitcoin.
Ще один нюанс: біткоїн виступає резервною криптовалютою на великих біржах, тобто майданчики зберігають кошти у BTC. Це дає активу стабільність і впевненість, чого іншим монетам поки що не вдається.
Іноді вартість альта здатна змінюватись проти тренда. Наприклад, якщо з’являється інформація про лістинг монети на популярній криптобіржі, оновлення або співробітництво з найвідомішим проектом, її вартість може злетіти незалежно від BTC. Зростання курсу буде зумовлене бажанням інвесторів продати Bitcoin і купити цей актив.
Оцінка стану ринку альтів можлива за індексом домінування Bitcoin. Він показує частку BTC у спільній капіталізації крипторинку. Якщо індекс падає, то обсяг грошей в альтах збільшується. Але сезон альткоїнів – період, коли активи стрімко дорожчають по відношенню до BTC, триває пару місяців. У цей час важливо пам’ятати про безпеку та вибирати лише надійні криптопроекти.
Як оцінити надійність та перспективи альткойнів?
Насамперед радять подивитися на рівень ринкової капіталізації. Криптовалюта зі стрімким зростанням цього показника привертає більше уваги, що обов’язково відбивається на ціні. Але це єдиний критерій для оцінки надійності.
Рекомендують розібратися в тому, хто входить до команди творців, який досвід у цій галузі, яка мета ставиться. Додатковим плюсом вважається співпраця з відомими проектами. До речі, повідомлення про нові партнерства зазвичай позитивно впливають на ціну монети. Чим серйозніше додають біржі коін в лістинг, тим краще. Також рекомендують розібратися в тому, чи сформувалася спільнота навколо криптовалюти та наскільки активна. Варто пошукати теми на Reddit та BitcoinTalk. Адже деякі розробники здатні імітувати бурхливе зростання на криптобіржі. Однак в соцмережах стає все очевидним, що хайп роздутий штучно.
Що таке альткоїни види альткоїнів
Альти можуть належати до однієї категорії. Ось деякі з них:
Стейблкойни. Їх курс прив’язаний до долара, євро чи золота. За допомогою стейблкойнів трейдери дешево та швидко перераховують стабільні активи у світі. Також їх зручно використовувати для фіксації доходу, оскільки монети не знецінюються.
На основі майнінгу. Такі криптовалюти працюють на алгоритмі Proof-of-Work. Щоб підтримувати працездатність мережі, користувачі підключають потужне обладнання, за що одержують нагороду у вигляді нових монет.
На основі стейкінгу. Така криптовалюта працює на алгоритмі Proof-of-Stake. Різниця в тому, що тут не потрібне потужне обладнання, як у майнінгу. Щоб підтримувати працездатність блокчейна, потрібно лише заблокувати монети у гаманці та не використовувати їх.
Security-токени. Це цифрові активи на блокчейні, подібні до традиційних цінних паперів. Дехто пропонує акції у формі власності, облігацій, виплати дивідендів. Такі токени, зазвичай, поширюються через STO чи IEO.
Utility-токени. Це більшість монет, запущених у ході ICO. Вони застосовуються розробниками підвищення інтересу до власних продуктів, створення цінності додатків і сервісів на блокчейні. На відміну від попередньої категорії такі токени не пропонують права власності частини організації.
Читайте також: Стейкінг це що у криптовалюті
Шиткоїни. Такі коїни не мають функціональної користі, а призначені тільки для заробітку грошей на торгах. Це ризикована категорія, оскільки ціна шиткоїнів залежить лише від попиту, що ґрунтується на інфоприводах. Прикладом є Dogecoin – токен, який виріс після заяв Ілона Маска.
Топ-10 надійних альткоїнів для покупки
Якщо цікавлять інвестиції у надійні криптовалюти, зверніть увагу на:
- Ethereum (ETH). Це друга за популярністю криптовалюта після Біткоіна. Вона використовується всередині платформи, призначеної для створення децентралізованих програм, які використовують смарт-контракти. Цифровий договір виступає альтернативою традиційній паперовій угоді. Але виконання смарт-контракту відбувається автоматично після виконання умов, узгоджених контрагентами. Спочатку Ethereum працював на алгоритмі PoW, але тепер на PoS. Це означає, що ETH можна стейкати, утримуючи в гаманці.
- Tether (USDT). Це найвідоміший стейблкоїн на ринку. Він прив’язаний до американського долара, тому ціна цифрового активу не схильна до сильних коливань – 1 USDT, як правило, коштує 1 USD. Емісія нових коїнів відбувається, коли інвестор переказує гроші на банківський рахунок компанії Tether Limited. Наприклад, якщо перераховується 20 тисяч USD фірма емітує 20 тисяч USDT. Зрозуміло, можлива швидка покупка на біржі чи через обмінник.
- USD Coin (USDC). Ще один стейблкоїн, ціна якого прив’язана до USD. Криптовалютою управляє Centre – консорціум, заснований криптовалютним майданчиком Coinbase та компанією Circle, що спеціалізується на фінансових технологіях. Спочатку токен випускався тільки на Ефіріумі, але пізніше з’явився на інших мережах. Незважаючи на те, що USDT більш поширений, USDC відрізняється найвищою безпекою завдяки прозорості, сумісності з різними мережами та покращеною правовою базою.
- Binance Coin (BNB). Належить до найвідоміших utility-токенів, який лежить в основі екосистеми Binance. Його вигідно використати не лише для торгівлі, а й оплати комісій за транзакції. Наприклад, із BNB трейдери економлять 25% на зборах за спотову торгівлю. У Binance Coin застосовується механізм автоматичного спалювання, що робить криптовалюту дефіцитною. Зменшення обсягу має призводити до збільшення вартості.
- Binance USD (BUSD) Ще один стейблкоїн, прив’язаний до американської валюти. Він випущений Binance у партнерстві з Paxos. Токена схвалено Управлінням фінансових послуг штату Нью-Йорк (NYDFS). Сума у фіаті, що дорівнює загальній кількості BUSD, зберігається в американських банках, виступає резервом, застрахованим Федеральною корпорацією зі страхування вкладів та Казначейством США.
- Ripple (XRP). Йдеться про протокол валового розрахунку в режимі реального часу, валютну біржу та систему грошових переказів. Протокол підтримує токени, що представляють фіат, крипту, біржові товари та інші активи. Ripple створено як альтернативний спосіб розрахунку для банківської галузі, а не як її заміну. Головними клієнтами проекту виступають банки, що застосовують рішення на базі ПЗ xCurrent для здійснення міжнародних платежів з функцією відстеження реального часу. Користувачі також мають право використовувати XRP для взаєморозрахунків.
- Cardano (ADA). Є багаторівневою блокчейн-платформою на базі Proof-of-Stake, призначеною для створення децентралізованих додатків на основі смарт-контрактів. Це перший blockchain, який пройшов peer-review та розроблений групою університетських експертів. Cardano зараховують до конкурентів Ефіріуму. Ця криптовалютна платформа відрізняється покращеною безпекою та масштабованістю.
- Solana (SOL). Криптовалюта працює на принципово новому blockchain, що застосовує механізм консенсусу Proof-of-History (доказ історії). Особливістю цієї технології є те, що більшість мереж витрачають ресурси на синхронізацію часу транзакцій між вузлами. Розробники Solana реалізували централізований годинник, за яким вузли звіряються, не витрачаючи ресурси. Завдяки цьому мережа відрізняється оперативними операціями. Також до переваг криптовалюти варто віднести мінімальні комісії та повну децентралізацію.
- Dai (DAI). Є децентралізованим стейблкоіном, що утримує вартість в межах 1 USD. На відміну від решти стабільних альткоїнів на ринку, DAI не забезпечений фіатними грошима на рахунках у банках. Натомість у смарт-контракті заморожується ETH за поточним курсом.
- Polkadot (DOT) Ця технологія покликана підвищити сумісність криптовалютних мереж (наприклад, Біткоіна та Ефіріуму) та об’єднати їх у єдиний мультиблокчейн. Вона створює простір, де можлива швидка та безпечна обробка, а також обмін відомостями з різних блоків, без загальносистемних оновлень і хардфорків. Токен DOT має три цілі: управління, стейкінг і зв’язування.
Купівля альткоїнів за фіат
Вибрали альткоїни, які хочете вкласти власний капітал? Перш ніж приступати до покупки, заведіть криптовалютний гаманець. Він має підтримувати вибрану валюту. Наприклад, для Ефіріуму підходять Ledger, MyEtherWallet, MetaMask та інші гаманці. Оскільки розроблені мультивалютні гаманці, не доводиться заводити окреме сховище для кожної крипти. Головне – нікому не повідомляти приватний ключ та seed-фразу від гаманця.
Купівля альткоїнів доступна на біржах та в обмінниках. У першому випадку пропонується величезний вибір койнів та вигідні курси. Однак доведеться пройти реєстрацію та верифікацію, розібратися в інтерфейсі та заплатити додаткові комісії. Крім того, не кожна криптобіржа приймає кошти з картки. Тепер ви знаєте що таке альткоїни, залишились додаткові запитання, пишіть в коментарях.