Стейкінг це що у криптовалюті

Стейкінг це

Стейкінг це простий спосіб отримання пасивного доходу з допомогою зберігання криптовалюти. Його часто порівнюють із внесенням грошей на банківський депозит. Тут користувач погоджується заблокувати власні монети в протоколі конкретної мережі на певний період часу, щоб брати участь у підтримці працездатності блокчейну. Натомість йому виплачується винагорода у вигляді додаткових монет.

Staking можливий виключно для криптовалют, що функціонують на алгоритмі Proof-of-Stake (PoS) та його різновидах. Він вважається повноцінною заміною майнінгу, який можливий щодо монет на алгоритмі Proof-of-Work (PoW).

Чим стейкінг відрізняється від майнінгу?

Під майнінгом на увазі процес підтримки працездатності мережі, що функціонує на алгоритмі Proof-of-Work. Наприклад, на PoW працює перша криптовалюта – Біткойн. Учасників цього процесу називають майнерами. Вони створюють блоки, необхідні зберігання даних про рахунках, транзакціях. Майнер, який у ході обчислень знаходить секретну комбінацію символів, додає новий блок та отримує винагороду.

Mining називають змаганням обчислювальних потужностей. Домашнього комп’ютера, зазвичай, для цього недостатньо. Майнерам доводиться вкладати гроші у ферми з відеокарт та спеціальні інтегральні схеми (ASIC). Чим потужніша техніка, тим вищий шанс додати блок та отримати винагороду. Від користувача потрібні технічні навички для збирання та підтримання в робочому стані обчислювальної техніки, постійне залучення до процесу. Не слід забувати про витрати на утримання обладнання, включаючи витрати на електроенергію.

Стейкінг це

У чому суть стейкінгу? Якщо мережу засновано на алгоритмі Proof-of-Stake, транзакції підтверджують стейкери. Все, що від них потрібно, – це утримувати криптовалюту на гаманці або спеціальній платформі і не використовувати її. Обсяг вкладень можна збільшувати, підвищуючи шанси на видобуток блоку. Стейкінг не вимагає від користувачів технічних навичок, постійного залучення, оскільки не доводиться купувати, налаштовувати та підтримувати працездатність спеціальної техніки. Відсутність вимог до обчислювальних потужностей робить поріг входу stacking нижче, ніж mining. Плюс деякі цифрові активи коштують недорого, тож заробляти на них здатні люди з невеликим капіталом. Ще одна відмінність – немає величезних витрат на електроенергію, тому цей вид видобутку вважається екологічним.

Однак трапляються платформи, в яких для участі потрібна велика сума. Іноді вона перевищує ціну майнінгової техніки. Тобто поріг входу в такому разі вищий.

Відмінність стейкінгу від фармінгу

Staking та farming – різновиди пасивного заробітку у крипті. Але не варто плутати ці поняття. Що таке фармінг у криптовалюті? Це спосіб заробляти на протоколах DeFi. Тут користувач кладе активи в пул ліквідності або дає іншим у позику за якусь нагороду, що не є стейкінгом.

У разі стекінгу гроші залишаються при користувачеві, а заздалегідь розрахована винагорода регулярно виплачує блокчейн. Ризик втратити гроші за такого способу блокування коштів вкрай низький. Але заробіток великих іксів неможливий.

У разі фармінгу виникає третя сторона – платформи або користувачі, які беруть у позику під відсотки за фіксованою або плаваючою ставкою. Тут можливо в рази примножити внесок – часто трапляється дохід 50%, а іноді й 150% річних. Однак за такого способу заробітку ризики зростають, оскільки на прибутковість впливає волатильність відразу кількох монет. Наприклад, при додаванні крипти до пулу ліквідності доведеться стежити за курсом двох цифрових активів. Падіння навіть одного токена здатне зробити вкладення збитковим.

Найкраща крипта для стейкінгу

Прибутковість від стейкінгу відрізняється залежно від обраної криптовалюти. Одна монета здатна принести прибуток 2–5%, а інша – понад 100% річних. Звичайно, розрахунки ставки ведуться у криптовалюті, тобто зміну курсу щодо долара варто враховувати окремо.

Щоб розібратися з річною доходністю, варто відвідати сайт stakingrewards.

При виборі монети на Proof-of-Stake мало орієнтуватися лише з високий чи низький обсяг річного доходу. Варто зважати на перспективи криптовалюти на ринку. Адже ставка прибутковості у 100% річних видається привабливою, але якщо за цей період цифровий актив втратить 50% вартості, заробіток становитиме 0%:

  1. прибуток у 100% примножує внесок у 2 рази;
  2. збиток у 50% через падіння вартості зменшує внесок у 2 рази.

Найкращий результат – коли і стейкінг приносить прибуток, і ціна криптовалюти зростає. Але таке трапляється не завжди. На ринку, що падає, через блокування активів у стейкінгу користувач ризикує більше, оскільки не здатний реалізувати монети без втрат. Тому вибір крипти повинен відбуватися виходячи з популярності, новизни ідеї та домінування монети у своєму сегменті, а не лише з річної прибутковості. Тобто варто вибрати такий цифровий актив, який додали б у портфель і без стейкінгу.

Враховуючи це, рекомендується звернути увагу на такі криптовалюти:

Ethereum (ETH). Це лідер серед платформ для запуску децентралізованих програм та проведення ICO. Щоб приєднатися до валідаторів, доведеться перевести на гаманець щонайменше 32 ETH. Це та ситуація, коли поріг входу до стейкінгу вище, ніж у mining. Solana (SOL). Ця криптовалюта працює на надшвидкому блокчейні і дозволяє взаємодіяти зі смарт-контрактами з мінімальними комісіями менше від центу. Монета лідирує за сумою заблокованих у стекінгу коштів – там розміщено 75% її ринкової пропозиції. Мінімальний поріг для входу не встановлено. Передбачається, що до 2030 р. річний прибуток за Solana скоротиться до 1,5-2%, тому сьогоднішні показники заробітку не вічні.

Cardano (ADA). Цей проект більше схожий до конкурентів Ethereum. Перевага Cardano полягає в тому, що мережа здатна обробляти сотні транзакцій на секунду. Користувачі мають право будь-якої миті вивести активи зі стейкінгу, що зручно для новачків. Слід зазначити, що з часом винагорода зменшується, якщо багато людей вносять активи в один пул. Тому потрібно вибирати пули з малою сумою і намагатися розподілити активи з різних пулів.

Binance Coin (BNB). Це монета найбільшої криптовалютної біржі Binance, яка додатково підтримує роботу величезної екосистеми проектів і завдяки цьому має попит. Крім того, BNB вважається однією з найбільш дефляційних криптовалютів – нові монети не генеруються, а частина випущених знищується. Мінімальної суми для входу немає, кошти блокуються на тиждень, а виплати здійснюються кожну добу.

Polkadot (DOT) Цей майданчик призначений для об’єднання різних блокчейнів в одну систему, щоб спростити зв’язок між ними, зберігши найвищий рівень безпеки. Для заробітку доведеться заблокувати у гаманці 40 DOT. Криптовалюта відноситься до високоінфляційних, але це покривається прибутковістю стейкінгу.

Avalanche (AVAX). Це ще один конкурент Ефіріум. Avalanche є платформою для децентралізованих додатків, яка характеризується високою швидкістю транзакцій та мінімальними комісіями. Також вона відрізняється найвищим рівнем захисту – для атаки на мережу потрібно не 51%, а 80% підконтрольних валідаторів. Щоб стати делегатом, вистачить 25 AVAX. Для валідаторів потрібно 2000 монет. Дохід починає надходити через 2 тижні після початку стейкінгу.

Читайте також: Фіатна валюта: що таке простими словами

Algorand (ALGO). Це платформа для dApps та смарт-контрактів, яка намагається зайняти частку в сегменті DeFi додатків. Мережа створювалася з ухилом на непогану масштабованість та мінімальні комісії, не забуваючи про безпеку операцій. Вважається, що платформа Algorand близько підійшла до рішення “трилеми блокчейну”. Щоб розпочати заробляти, вистачить 1 ALGO.

Стейкінг це вигідно?

Після вибору відповідної криптовалюти настав час задуматися про спосіб стейкінгу. Самостійний заробіток вважається найвигіднішим, але найскладнішим варіантом. Якщо є потужний комп’ютер, можна власноруч запустити ноду, приєднатися до валідаторів та підтримувати працездатність мережі за винагороду. Так само діють майнери, але тут не потрібні ферми промислового масштабу.

Як приклад наведемо характеристики для ноди Solana:

  • CPU: 12 ядер/24 потоки;
  • RAM: 128 ГБ;
  • NVMe: 2 ТБ;
  • швидкість інтернету: 300 – 1000 Мб/с.

Щоб витрати на утримання окупилися, доведеться стейкити величезну кількість монет або брати кошти від дрібних інвесторів. Завдання не з найпростіших. Якщо складно розібратися в цьому, працюйте через посередників.

Як посередників-валідаторів варто розглянути:

Централізовані біржі. Вони почали займатися стейкінгом, оскільки на таких майданчиках працює велика кількість користувачів. Трейдери отримали шанс диверсифікувати потік доходів та монетизувати вільні активи.

До централізованих бірж, що підтримують стекінг, належать:

Binance – найбільша криптовалютна біржа за обсягом торгів. Наприкінці 2020 р. вона запустила сервіс стейкінгу з фіксованим (на 30, 60, 90 днів) та гнучким блокуванням коштів у гаманці. У ній представлено понад 90 активів. Крім того, біржа Binance підтримує стейкінг ДеФі, де можливий заробіток на BTC, DAI, BUSD та інших монетах.

Kucoin – біржа пропонує гарні умови для заробітку та великий перелік монет. Тут можна знайти активи, недоступні на Binance.

Coinbase – провідний американський майданчик, зареєстрований на NASDAQ. Біржа пропонує послуги стейкінгу ETH, XTZ, ATOM та інших монет.

Криптовалютні гаманці. Стейкерам доводиться зберігати активи за однією адресою, оскільки переказ коштів перериває період блокування та призводить до втрати грошової винагороди. При цьому підходять як холодні, так і гарячі гаманці:

Ledger – холодний криптовалютний гаманець, що лідирує у цій галузі. Плюсом апаратних гаманців полягає в тому, що користувачі, як і раніше, контролюють власні монети в процесі стейкінгу. На гаманці Ledger можна блокувати ETH, SOL, ATOM, DOT і так далі.

Trezor – найстаріший у світі апаратний гаманець, який до того ж підтримує стейкінг.

Trust Wallet – мобільний гаманець, на якому можна отримати пасивний дохід з ALGO, TRX, ATOM та інших монет.

Exodus – кросплатформовий мультивалютний гаманець, що підтримує понад 100 активів. На цьому wallet, наприклад, можливий стейкінг ADA.

Спеціальні платформи для стейкінгу. Такі майданчики не підходять для торгівлі чи зберігання криптовалюти. Вони призначені лише для блокування коштів, за що беруть комісію.

До таких платформ належать:

PancakeSwap – популярна децентралізована платформа для стейкінгу. Тут потрібно тільки підключити гаманець MetaMask і вибрати криптовалюту, що цікавить.

Everstake – децентралізований стекінг-провайдер, із яким співпрацює понад 600 тисяч користувачів. Він пропонує заблокувати Polkadot, Cosmos, Cardano та інші валюти.

Dokia Capital – підходить для стейкінгу Cosmos, Solana, Terra та інших монет.

Стейкінг на Бінанс

Стейкінг це

Щоб остаточно розібратися, що означає стейкінг, розглянемо приклад із біржею Binance. Тут можливі два види staking – фіксований та ДеФі. У першому випадку доведеться вибрати криптовалюту, термін блокування в гаманці та натиснути кнопку «Додати активи». Зверніть увагу, що прибуток показаний зеленими цифрами біля кожної монети.

Потім біржа Binance заблокує зазначену суму, і вона тимчасово зникне зі гаманця спота. Винагорода нараховується щодня. Можливо вибрати дострокове припинення договору, але тоді зникнуть нараховані відсотки.

DeFi-стейкінг на Binance відкриває користувачам-початківцям можливість участі в децентралізованих проектах з найвищим порогом входу. Біржа об’єднує депозити та діє від імені клієнтів. Підсумкова дохідність розподіляється між учасниками платформи згідно з розмірами зроблених внесків.

Порядок дій тут такий самий простий, як у фіксованому стекінгу. Взяти участь можна в один клік.

Після вибору відповідного активу з’явиться вікно з детальною інформацією щодо цієї пропозиції. Доведеться вибрати плаваючу або фіксовану ставку, налаштувати термін, вказати суму блокування, перевірити інформацію по стейкінгу, прочитати та погодитись з умовами обслуговування Binance.

Проекти для стейкінгу DeFi відбираються досвідченими співробітниками біржі. Завдяки цьому користувачам непотрібно самостійно аналізувати численні пропозиції. Але без базової аналітики не обійтись. Адже Binance працює виключно як майданчик для демонстрації проектів та надання супутніх послуг (відкриває доступ до грошей від імені клієнтів, розподіляє прибуток тощо). Біржа не відповідає за збитки, що загрожують учасникам через проблеми з безпекою контрактів. Отже стейкінг це непоганий варіант пасивного заробітку і з високими ризиками через нестабільність монет.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *