Які є види криптовалют

Сьогодні поговоримо про те які є види криптовалют, у криптосвіті існує безліч цифрових активів, і розібратися в них буває непросто навіть тим, хто вже давно знайомий з темою блокчейну. Чим більше у світі з’являється криптовалют, тим складніше їх стає класифікувати, адже кожна монета має свій унікальний набір характеристик та функцій, які постійно вдосконалюються.

Незважаючи на відсутність офіційного розподілу криптовалют за видами, ми спробуємо дати вам найточніше уявлення, які є криптовалюти.

Практично кожна випущена монета називає себе децентралізованою, але чи це так насправді? Давайте розглянемо, які особливості повинні мати по-справжньому децентралізовані криптовалюти:

  • Незалежність від центрального органу: такі криптовалюти не залежать територіально чи економічно від будь-якої держави. Децентралізована криптовалюта контролюється спільнотою, вона не залежить від компанії-емітента та розробників, які могли б одноосібно приймати рішення щодо її подальшого розвитку;
  • Відсутність посередника: криптовалютами управляють користувачі публічного блокчейну, які передають їх один одному без участі банків, фінансових організацій та інших третіх осіб. Крім того, якщо у вас у гаманці є децентралізовані криптовалюти, ними можете керувати лише ви, за допомогою приватного ключа;
  • Децентралізація забезпечує належний рівень безпеки транзакцій усередині системи;
  • Не піддаються DDOS-атакам та зламам.

До такого рідкісного числа криптовалют із високим рівнем децентралізації можна віднести монети Bitcoin, Tezos, IOTA, Elastos та Zilliqa.

Є криптовалюти, які заявляють, що відповідають усім принципам децентралізації, але якщо копнути глибше, це буде не так. Що «приховують» ці криптовалюти і чим вони характеризуються:

Централізована емісія монет: такі криптовалюти не передбачають майнінгу. Їхній випуск залежить від криптографічного алгоритму, в якому заздалегідь визначено час випуску нових монет та їх кількість. Такий алгоритм є свого роду регулятором, який контролює випуск криптовалюти;

Скасування транзакцій: за потреби арбітри мережі можуть скасовувати транзакції, повертати кошти на гаманець користувача та розморожувати їх.

Хибна свобода: такі криптовалюти певною мірою контролюються закритою групою людей. Наприклад, незважаючи на думку та побажання ком’юніті, розробники та засновники компанії приймають рішення на свій розсуд.

Підлягають реєстрації. Залежно від правових норм, багато криптовалют повинні бути зареєстровані у відповідних органах. У разі порушень їх можуть залучити до судових розглядів.

Ваші рахунки можуть бути заблоковані. Незважаючи на гучні заяви про свою децентралізацію, деякі компанії можуть у будь-який момент конфіскувати або заблокувати ваші кошти у своїх дочірніх продуктах, якщо вас запідозрять у підозрілій активності чи нелегальній діяльності.

До розряду псевдодецентралізованих криптовалют можна віднести Bitcoin Cash, EOS, Tron.

Види криптовалют

Існують біржі криптовалют та платформи, що створюють власні внутрішні токени. Коротко розглянемо їх основні функції:

Універсальний інструмент платформи. Такі токени прив’язуються не до цінних паперів, а до інфраструктури платформи, сприяючи розвитку біржі та залучення нових користувачів. Токени платформ — невід’ємна частина їхньої екосистеми, оскільки вони є розрахунковою одиницею та підтримують роботу мережі.

Збільшення обсягів торгів. Біржа може виплачувати трейдерам певну кількість своїх токенів як винагороду, щоб трейдери здійснювали на ній більше торгових операцій.

Додаткові бонуси для власників токенів. Ті, хто має внутрішні токени платформи, можуть отримати знижку на участь в IEO, яке проводитиметься на цьому майданчику. Внутрішніми токенами трейдери можуть покривати витрати на комісію під час транзакцій. Наприклад, утримувачі токенів BNB від Binance отримують знижку на комісійні.

Обмін на інші токени. Якщо біржа додає свій токен, він обмінюватиметься на багато популярних криптовалют, такі як ефір і біткоін, формуючи окремі торгові пари.

Право голосування. Власники таких криптовалют можуть голосувати з питань, що стосуються розвитку платформи. Таку можливість надають токени HT від біржі Huobi.

Захист користувачів. Та сама криптобіржа Huobi витрачає частину прибутку на викуп своїх токенів, які потім передає до Фонду захисту інвесторів. Якщо користувачі зазнають серйозних втрат у разі зломів, вони будуть компенсовані з цього Фонду.

До виду криптовалют від платформ відносяться токени NEM, Waves та KuCoin.

Стейблкойни – вид цифрових активів зі стабільною ціною, які не схильні до високих коливань курсу, на відміну від звичайних криптовалют. Такі токени прив’язані до національної чи цифрової валюти, цінних металів, нафти, діамантів чи інших фізичних товарів.

Поділяють три основні категорії стейблкоїнів:

1. Стейблкоїни, підкріплені державними валютами. Розглянемо їх основні характеристики:

  • Кожен такий токен прив’язаний до фіатної валюти у співвідношенні 1:1, що гарантує їх стійкість за повної забезпеченості. Наприклад, токени USDT від Tether прив’язані до американського долара. Щодо монет DigixDAO, вони забезпечені золотом;
  • Резерви валют перебувають у централізованого органу. Звідси виникає такий недолік, як централізація. Тобто заставний депозит знаходиться не в блокчейні, а розміщується у третьої сторони, наприклад, у депозитарному банку, щоб забезпечити надійний захист коштів;
  • Мінімальний ризик вразливостей та хакерських атак, враховуючи, що кошти знаходяться поза блокчейном;
  • Жорстко регулюються державою та різними фінансовими органами. Найчастіше проводяться аудиторські перевірки, чи розмір заставного забезпечення кількості токенів, випущених ринку;
  • Повільно виводяться у фіат, причому з великими витратами.

2. Стейблкоїни, забезпечені криптовалютою або цілим рядом цифрових активів. Що характерно для цього виду стабільних монет:

  • Їхнє забезпечення криптоактивами зазвичай перевищує співвідношення 1:1 через високу волатильність криптовалют. Для збереження стабільності монети навіть за різких коливань курсу, необхідно «перезабезпечення»;
  • Вищий рівень децентралізації, тому що можна обійтися без участі третьої особи;
  • Не проводяться аудиторські перевірки. Завдяки високому рівню прозорості моніторинг може проводити кожен;
  • Найменша стабільність у порівнянні з попереднім видом стейблкойну, тому що «життя» такої монети залежить від криптовалюти, до якої вона прив’язана.

3. Стейблкоіни без забезпечення. Їх особливості:

  • Найбільш високий рівень децентралізації, оскільки монета не прив’язана ні до фіату, ні до криптовалюти;
  • Складніша фінансова політика. Стабільність курсу такої монети досягається за допомогою сеньйоражу – доходу, отриманого емітентом від випуску монет;
  • Непередбачуваність та вразливість у разі обвалу криптовалютного ринку.

На даний момент існує три покоління криптовалют, які створені на різних блокчейнах і таким чином формують різні види криптовалют. Давайте коротко розберемо, чим вони відрізняються один від одного, які їх переваги та недоліки.

Ця блокчейн-технологія з’явилася 2009 року, її запустив анонім під псевдонімом Сатоші Накамото. По суті, це віртуальна криптовалюта, де «першопрохідником» став саме біткоїн. Незважаючи на свою першість, блокчейн біткоїну має ряд обмежень: його складно інтегрувати із зовнішніми системами, і у нього невисока пропускна спроможність.

У Blockchain 1.0 всі транзакції відбуваються публічно, вони взаємопов’язані, і учасники мережі підтверджують їх у децентралізованому порядку. Цей блокчейн забезпечує цілісність угод, а за обчислення передбачено винагороду. Однак великі витрати на майнінг знижують рентабельність біткоїну. В результаті почали з’являтися більш удосконалені технології, щоб усунути технічні недоліки біткойну.

Bitcoin – це не єдина монета, яка працює на блокчейні першого покоління. Litecoin та DASH теж можуть поповнити цей список.

У 2013 році Віталік Бутерін, зібравши групу експертів та програмістів, запустив мережу Ефіріум. Значним покращенням стала поява децентралізованих додатків та можливість практичного використання смарт-контрактів, які повністю змінили усі процеси.

Читайте також: Що таке альткоїни у криптовалюті простими словами

Cмарт-контракти дозволили проводити процедуру ICO (первинний збір коштів) без будь-яких обмежень регуляторів, в оперативному порядку та з мінімальними юридичними формальностями. Тим не менш, блокчейн другого покоління теж має свої мінуси, наприклад, проблеми з масштабованістю. В результаті виникає навантаження мережі, що призводить до підвищення комісій за транзакції. Тепер ви знаєте які є види криптовалют, якщо є додаткові запитання пишіть в коментарях.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Exit mobile version